Bursa Dış Cephe Mantolama

Bursa Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe Mantolama Gerekliliği

Dış cephe mantolama gerekliliği binaların dış yüzeylerinin her türlü dış etkene karşı korunabilmesi açısından çok önemlidir. Dış cephe mantolama yapılırken binanın ısı yalıtımını sağlamak amacıyla polimer içeren özel plakalar kullanılır. Bu malzeme aracılığıyla ısı yalıtımının yanı sıra ses yalıtımı da sağlanır bina meydana gelebilecek bir yangın olayına karşı korunmuş olur.

Dış Cephe Mantolamanın Faydaları

Dış cephe mantolama her binada mutlaka yapılması gereken bir uygulamadır. Çünkü hem bina için hem de içerisinde yaşayan insanların konforu ve bütçesi için çok fazla avantajı sağlamaktadır.

Bursa Dış Cephe Mantolama
Bursa Dış Cephe Mantolama

Dış cephe mantolamanın en önemli ve insanlar tarafından en çok bilinen faydası ısı yalıtımını sağlamasıdır. Çünkü binanın dışında adeta bir kalkan görevi görerek hava kayıplarını neredeyse sıfıra indirir. Isı yalıtımı sayesinde yazın klimanın harcadığı elektrik enerjisinden; kışın ise doğalgazdan gözle görülür derecede tasarruf edilir. Bunun yanında ses yalıtımını da sağlayarak insanların yaşam alanları içerisinde konforunu da arttırmaktadır.

Özellikle taşyünü malzemeden yapılan levhalarla sağlanan mantolamalar binalarda yangın riskini yüksek derecede azaltır.

Dış cephe mantolama uygulamasının bir diğer avantajı da duvarlarda nem ve rutubet oluşumuna engel olmasıdır. Çünkü mantolama ile birlikte ısı dengesi sağlanır ve ayrıca binanın dış yüzeyinde meydana gelen hasarlarda onarılmış olur.

Dış cephe mantolama yapılması sırasında buhar geçirim özelliğine sahip bir yalıtım malzemesi tercih edilmesi yapının nefes almasını sağlayarak meydana gelebilecek yoğuşma riskini en aza indirmektedir.

Ayrıca kiriş ve kolon gibi ısı köprülerinin mantolama ile kaplanması yoğuşmayı engelleyerek ısı kayıplarını büyük ölçüde azaltmaktadır.

Mantolama Malzemeleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dış cephe mantolama için kullanılacak malzemelere karar verilmeden önce binanın bulunduğu konum, binanın geometrik yapısı, güneşin geliş açısı, binanın bulunduğu yerdeki yağış ve kar durumu gibi unsurlar detaylı olarak incelenmelidir. Bu incelemeler sonucunda bina yapısına en uygun ve en kaliteli malzemeler seçilmelidir. Dış cephe mantolama yapılırken fiyatın düşmesi için düşük kalitede malzemeler seçmek mantolamanın kalitesini ve faydalarını azaltmaktadır. Yüksek bir performans elde edebilmek için en kaliteli malzemeler seçilmelidir.

Bir cevap yazın

×

Namlı Medya

× Whatsapp İletişim