Bursa Saten Boya

Bursa Saten Boya

Saten Boyanın Ayrıcalıkları

Saten boyanın ayrıcalıkları kullanıldığı zaman daha net bir şekilde görülebilir. Saten boya her türlü iç cephe ortamında rahatlıkla tercih edilebilecek bir boya türüdür. Parlak ve yarı mat özellikte olan saten boyaların örtücü özelliği oldukça kuvvetlidir. İki farklı türde saten boya bulunmaktadır. Bunlardan ilki su bazlı saten boyalar su ile inceltilerek kullanılır. Bu inceltme işlemi yapılırken kullanılan su miktarı 20 kilo boya için 1 kiloyu geçmemelidir. Bir diğer sentetik saten boya ise sentetik tinerle inceltilerek kullanılmaktadır. Estetik amaçla kullanılan bir boya olup daha iyi sonuçlar elde etmek için iki kat sürülerek uygulanmalıdır. Su bazlı plastik boyalara göre uygulaması daha zor olsa da onlara göre daha uzun ömürlüdür.

Saten boya ile boyanmış duvarlar temizlenirken sert kimyasal içerikli maddeler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Sadece nemli bir bezle temizlemek yeterli olacaktır. Ayrıca çok sert silinmemeli hafif hareketlerle temizliği gerçekleştirilmelidir. Çünkü kendine has özelliğinden dolayı kir tutmaz.

Saten Boyanın Özellikleri

Saten boya diğer boyalara pek pek çok farklı özelliği barındırmaktadır. Saten boyların en önemli özelliklerinden bazılarını aşağıdaki gibi sıralandırabilmek mümkündür:

  • Temizliği çok basittir, silinebilir bir boyadır.
  • Oldukça kullanışlı ve uzun ömürlü bir boyadır.
  • Uygulandığı evi şık, temiz ve aydınlık bir görünüme kavuşturur.
  • Saten boya leke tutmayan özelliği sayesinde insanlara kolay kullanım sağlar.
  • Su itme özelliği sayesinde nemlenme ve kabarma yapmaz.

Saten Boya Nasıl Uygulanır?

Bursa Saten Boya
Bursa Saten Boya

Saten boya uygulamaya başlanılmadan önce evdeki mobilyaları, evin zeminini, kapı ve pencereleri koruma altına almak çok önemli bir noktadır. Boya satın alınırken iki kat sürülecek şekilde hesap edilip alınmalıdır. Duvar yüzeyinde tamir edilecek delik ve çatlaklar bulunuyorsa saten boya uygulamasından önce mutlaka tamir edilmelidir. Çünkü saten boyalar pürüzsüz yüzeylere uygulanmaktadır.

Bu hazırlıkların ardından duvarların zımparalanması gerekir. Eğer duvarlar ilk defa boyanıyorsa mutlaka astar boyası yapılmalıdır. Özel olarak tasarlanmış rulo fırçaların kullanılması boyanın güzel görünmesi için çok önemlidir. Fırçayı tek yönde hareket ettirerek boyanın uygulanması gerekir zira öyle yapılmazsa duvarda dalgalanmalar meydana gelir.

Bir cevap yazın

×

Namlı Medya

× Whatsapp İletişim